neděle 8. září 2013

Nastavování programu. Pokusím se popsat podrobněji co znám... Snad to někomu pomůže, třeba nějakým začátečníkům...

Import/export:


Můj návod.

Kopírovat se zdrojem!

1. Přidávání knih


Já osobně v této části nic nenastavuji. Ale máte tu několik možností:

Read metadata from file contents rather than file name - načíst metadata jako název knihy a jméno autora raději z obsahu knihy než z názvu (toto nastavení jsem neměnila)

When using the 'Copy to library' action to copy books between libraries, preserve the date - pokud kopírujete knihy mezi knihovnami (máte jich vytvořených více), tak při zatržení tohoto tlačítka překopírujete i data (obálku, metadata) ke knize, ne jen samotný soubor

Automatically convert added books to the current output format - automaticky převést přidané knihy do výchozího formátu. Nepoužívám, protože ne každá kniha se převede dobře a někdy je nutné provést změny a úpravy před samotným převodem. Pokud chcete vědět, kde nastavíte výchozí formát, tak v článku Calibre průvodce - Chování.V této části si můžete zakázat některé formáty. Když budete přidávat knihy ve větším množství, tak se vám zakázané formáty do Calibre nepřidají.

2. Ukládání knih na disk


Nastavujete možnosti ukládání knih na disk. Zda chcete ukládat soubory s obrázky obálek zvlášť. Další změny si už dokážete odvodit, protože v této části už je většina nastavení česky :-)

V části Uložit šablonu:
{author_sort}/{title}/{title} - {authors}
{autor_seřazené}/{název knihy}/{název knihy} - {jméno autora}

Když si najdete, kde máte uložené knihy, tak zjistíte, že je v tom určitá struktura. Podle mého nastavení to znamená, že mám jako první složky s autory. Author_sort znamená, že mám v Calibre autory seřazeny podle příjmení, jméno. Dále za lomítkem následuje podsložka, kde jsou názvy knih. A v těchto složkách je už samotný soubor s knihou, který je pojmenovaný jako Název knihy - jméno autora.


{author_sort}
/
{title}
/
{title} - {authors}

3. Posílání knih do zařízení


Zde není moc nastavování. V části Uložit šablonu to funguje stejně jako v Ukládání knih na disk...


Sdílení článku:
Sdílet emailem Sdílet gmailem Sdílet Facebookem Sdílet Googlem Plus Sdílet Twitterem Sdílet Pinterestem Sdílet Tumblrem Sdílet Bloggerem Sdílet Wordpressem Sdílet whatsappem

Autorka článku:

Lucy Lillianne Vždycky mě bavilo hrát si s grafikou, dělat blogy a jejich vzhledy. Nikdy jsem se nepovažovala za nějakého experta a ani nikdy nebudu. To, co sem publikuji jsou věci, které by se mohly někomu do budoucna hodit nebo i mě samotné, pokud bych nějaký postup zapomněla... Každopádně jsem ráda, že sem tam si nějaký článek najde svého čtenáře nebo rovnou uplatnění :-)

štítky

0 komentářů:

Okomentovat


  • Tipy pro blogery

    Nápady a postřehy, odkoukané fígle, prostě vše, co by se vám mohlo hodit při práci na vašem vlastním blogu...

  • Moje grafika

    Amatérské pokusy o grafiku, mnohdy vytvořené s obrovským štěstím nebo díky volně stažitelné předchystané práci...

  • Calibre program

    Pár návodů s postupy, které jsem objevila díky experimentům s programem nebo diskuzním fórům na netu. Calibre slouží ke správě elektronických knih...